Autor |
mkfos
początkujący
![początkujący początkujący](http://img253.imageshack.us/img253/2262/99493169ak4.gif)
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/8 Skąd: Stalowa Wola
Pią 14:37, 12 Cze 2015
|
|
Wiadomość |
Zasilacz do wzmacniaczy, Wasze marzenie
|
![](http://picsrv.fora.pl/Glass2/images/blue/icon_top_end.gif) ![](http://picsrv.fora.pl/Glass2/images/blue/icon_toptop.gif) |
|
Witam! Zasilacz do wzmacniaczy, wasze marzenie
Nie jeden ma swój wzmacniacz i myśli jak poprawić jego jakość?, często temu towarzyszy wiele audiofilskich bzdur , czyli są to drogie bajery lub cud wyczekiwania-wygrzewania, aby coś lepiej działało -wręcz jest to ślepe żebranie dla swoich marzeń.
Zaprojektowałem zasilacz, który ma wysoką sprawność i dobre parametry i od razu kondensatory elektrolityczne dobrze spełniają swoje zadanie, bo są tylko na wyjściu stabilizatora, a ich napięcie pracy jest dwa razy mniejsze, jakby były tylko od strony prostownika.
Wspomniałem o sprawności zasilacza i z schematu jest widać, że wystarczy aby napięcie zmienne transformatora było takie samo jak napięcie stabilizowane, ale dla pełnej mocy obciążenia transformatora i kto ma autotransformator, to może zmniejszać napięcie 220V aż do tego momentu kiedy stabilizator może tylko działać i okaże się że napięcie skuteczne transformatora jest o parę woltów niższe jak dla pełnej mocy napięcie stabilizowane!!!.
Nigdzie znajdziecie taki zasilacz i jeśli połączenia wykona się jak na rysunku to zasilacz się nie wzbudza i ma dobre parametry, bo dla 10A skok napięcia obciążenia jest 60mV i tyle samo napięcia tętnień 50Hz.
Sprawdźcie pod tym względem swoje zasilacze stabilizowane.
Owszem trzeba stosować spore pojemności i drogie tantale i to wszystko łączyć do jednego węzła plusa i minusa bloku kondensatorów, do których dochodzi zasilanie z zasilacza i wychodzą elektrody zasilające wzmacniacz i głośniki -taki przykład sposobu-rozmyślań podałem we wcześniejszym temacie : Holton, czysty wzmacniacz mocy P24W075R
Jeśli zdecydujecie się na taki zasilacz, jako podłogowy-pod stołowy, to można je zrobić na płycie aluminiowej (jak na zdjęciu, ale stosując dwa takie pudełka, jedno nad drugim, a transformator z tylu za pudełkiem -na zdjęciu jest jeden kanał zasilacza i mniejszej mocy).
Ktoś powie, jak stosować węzły prądowe, jeśli zasilacz jest pod stołem?, owszem można zastosować dosyć grube przewody i we wnętrzu wzmacniacza zrobić nowe węzły: stosując od nowa tantale i ceramiki i dosyć prądowy kondensator elektrolityczny 3x 10000uF/25V.
Dobrze jest aby te węzły były blisko tranzystorów mocy i zasilanie do nich było krótko zrobione solidną linką miedzianą. W rezultacie na półce otrzyma się lekki wzmacniacz, a nawet można się pokusić aby i końcówka mocy była w dziurze na podłodze i na półkach otrzyma się całkiem lekką i kontrolowaną konstrukcję.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
![](http://picsrv.fora.pl/Glass2/images/blue/icon_top.gif) ![Zobacz profil autora Zobacz profil autora](http://picsrv.fora.pl/Glass2/images/blue/lang_polish/icon_profile.gif) ![Znajdź wszystkie posty mkfos Znajdź wszystkie posty mkfos](http://picsrv.fora.pl/Glass2/images/blue/lang_polish/icon_search.gif) ![](http://picsrv.fora.pl/Glass2/images/blue/icon_end.gif) |